• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Evde Baklava Yapmanın Püf Noktaları

Evde Baklava Yapmanın Püf Noktaları

Evde Baklava Yapmanın İpuçları Evde baklava yapmak için öncelikle sert buğday unu kullanmak gerekiyor. Hamuru esneterek yoğurabilmek ve iyi bir baklava elde edebilmek için un çeşidi önem taşıyor. Baklavanın güzel olması için içine konulacak yumurta, tuz, su gibi malzemelerin oda ısısında bekletilmesi gerekiyor. Baklava hamuru yoğurulurken ve açılırken tahta zemin tercih edilmeli. Özellikle yer sofraları […]

Evde Baklava Yapmanın İpuçları

Evde baklava yapmak için öncelikle sert buğday unu kullanmak gerekiyor. Hamuru esneterek yoğurabilmek ve iyi bir baklava elde edebilmek için un çeşidi önem taşıyor.

Baklavanın güzel olması için içine konulacak yumurta, tuz, su gibi malzemelerin oda ısısında bekletilmesi gerekiyor.

Baklava hamuru yoğurulurken ve açılırken tahta zemin tercih edilmeli. Özellikle yer sofraları oldukça iş görür. Yufkanın ince açılması baklavanın lezzeti açısından önemli bir detay.

Baklava hamuru açarken hamurun lezzetini koruması için kurumasına izin verilmemeli ve eller düzenli olarak ıslatılarak yoğurma işlemine devam edilmeli.

Baklavanın lezzetine lezzet katmak ve kıtır bir hamur elde etmek için hamuru hazırlarken içine yarım bardak limon suyu ekleyebilirsiniz.

Hamuru yoğurduktan sonra bir süre dinlendirerek daha kıvamlı ve lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. Yoğurma işleminden sonra hamurun üzerine bir bez kapatarak en az 20 dakika dinlendirmelisiniz.

Baklava hamuru yoğrulup dinlendirildikten sonra eşit şekilde bezelere kesilebilir. Bunun için parmaklarınızı ölçü olarak kullanabilirsiniz.

Baklavanın lezzetinin önemli bir kısmı tereyağından geliyor. Bu nedenle baklava yaparken tereyağı kullanmaya özen gösterin. Tereyağı sevmiyorsanız margarin tercih edebilirsiniz.

Baklavanın içinde ve üstünde kullanacağınız fıstık ve ceviz gibi ürünlerin taze olmasına dikkat edin. Taze ürünler baklavanın lezzetini artırır.

Baklavanın en önemli detaylarından biri de şerbeti. Sıcakken şerbet dökmek baklavanın hamurlaşmasına yol açar. Bunun yerine baklava soğuduğunda şerbeti üzerine gezdirmeniz baklavanın daha kıvamlı olmasına yardım eder.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır