• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kahramanmaraş tarzı Güveç Tarifi

Kahramanmaraş tarzı Güveç Tarifi

  Maraş’ta Kasaba Yaptırırsın  Fırında Pişirtirsin Özel Güveç Tarifi Hazır mıyız? işte böyle Anadolu’nun bağırma gidiyoruz. Nereye Maraş’a sadece dondurması ile meşhur değil. Bugün siz ne yapacağım? Tarif nasıl biliyor musunuz atıp mis gibi bir ziyafeti bekleyeceksiniz. Tarif yani öyle çok uğraştırmayacak ama finali Gerçekten çok güzel olacak. Hazırsanız sizi Maraş’a götürüyorum. Hadi buyurun şimdi […]

 

Maraş’ta Kasaba Yaptırırsın  Fırında Pişirtirsin Özel Güveç Tarifi

Hazır mıyız? işte böyle Anadolu’nun bağırma gidiyoruz. Nereye Maraş’a sadece dondurması ile meşhur değil. Bugün siz ne yapacağım? Tarif nasıl biliyor musunuz atıp mis gibi bir ziyafeti bekleyeceksiniz. Tarif yani öyle çok uğraştırmayacak ama finali Gerçekten çok güzel olacak. Hazırsanız sizi Maraş’a götürüyorum. Hadi buyurun şimdi bu aslında adı eli böğründe neden yan yana diyorlar? Çünkü tepsiye bana yan yana sıralanıyor et domates biber soğan.Mantar falan da eklenir ama sadece soğan et. Soğan domates ve biber koyacağım ama ufak tefek değil haberim var gibi falan başlayalım. Hadi işimiz var. Onu koyduk sonra ben antrikottan yapıyorum. Bilirsiniz Antrikot severim.şöyle Evet şimdi sen nasıl istersen öyle doğuracaksın ben şöyle falan yiyeceğim için bakın şöyle biraz daha küçülecek Evet bekliyoruz uğradık bakın ekleri söyle. yan tarafa koydum bunları da İnce İnce Domates Biber Patlıcan sözleri şöyle bir karıştıralım içerisine biber de koydum. Onlar birazcık acı karıştıralım sonra. şöyle bir tarafına biber biber böyle birazcık Heybetli duyduklarına bakmayın. Onlar birazdan küçülenler şöyle biberleri bak ete doğru yani yan yana gördünüz mü sonra Arpacık soğan Arpacık soğan yoksa normal şu anda böyle doğrayıp koyabilirsiniz. Onları da böyle koyduk. domatesleri küp küp doğruyoruz sıkıştıracak domatesleri çok olmasını istiyorum çünkü burada pişince yani et bitse de domates bitmez ya o kadar lezzetli olur ki Evet domatesler de oraya şimdi Anladınız mı neden yan yana olduğuna değil mi? şimdi ben şöyle bu kadar sarımsak ayıkladım Sen daha fazla yükleyebilirsin sarmısakları da şöyle olsun yani olmasın fazla aralarda her yere pişerken sirayet etsin Evet Tuzla asıl mesele arkadaşlar. Eğer kuyruk yağı ya da böyle iç ya varsa onları üstüne serin ben şöyle sade yağın var benim. sadece üstüne dönüştürücü Evet vallahi var ya tadından yenmez yenmez. O kadar güzel şimdi üstümü falan kapatıyorsun. Böyle yüzeyi de hafiften yanacak. Ondan sonra pişecek güveci mizde ısınınca alttan da sıcak olacak. 200 derece fırına atacağız. 1 saat diyorum ama gidip gelip ben üstüne bakacağım. Biliyorum hiç bitmiyor. Bir saat oldu şöyle çıkarttım. Bak gördüm ekler üstü kızarmış şu öyle bir karıştır altüst. soğanları da evet son yarım saat Yarım saat sonra bunlar hurma hurma. Hazır mıyız işte böyle şimdi? şükür Fıkır böyle bir iş olursa çok daha iyi ama yoksa eğer yine Borcam tarzı bir şey de yapın da su içinde kalsın Hurma gibi olmuştur. Bu Vallahi hurma şimdi gibi yeme şekli var. Mutlaka söyle bile başınız olsun.
Renk cümbüşü var değil mi? Bunu biraz daha duralım mı? şöyle kırmızı toz biberin bizde beraber Yakışır bana. vay vay vay Evet bana müsaade ederseniz Eğer söyle. birkaç parça etinden koyayım.
şöyle bir iki parça biber koyayım domates atbir tane de soğan koy içine.üstüne şöyle bolca da diskotekler Bana müsaade var mı?Bana müsaade var mı?Hislerimi söyleyeyim mi bu Anadolu Yemek konusunda bir cennet yani lebiderya. Peki bize ne farz oldu artık.Bize Maraş Yolları gözüktü. Maraş’a gidip bir de yerinde yerim bakalım nasıl olacak bu kadar zahmet. Siz bu kadar basit bir yemeğin bu kadar lezzetli olabileceğini inanın yediğiniz zaman siz de böyle hayretler ile karşılaşacaksınız. Biz yemeğimizi pişirdik. Sofra beklemez gidelim sofraya. Umarım Maraş’ın bu güzel yemeğinin eli böğründe  beğenmişsinizdir.  Şimdiden afiyet olsun ..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır